Blog Yazısı

ankara-üniversitesi-taban-puanı

Ankara Üniversitesi Taban Puanları 2018

Ankara Üniversitesi Taban Puanları, Ankara’nın ve Cumhuriyetin ilk üniversitesi olması açısından çok önemli bir konuma sahiptir. Ankara’nın en iyi devlet üniversitesi diyebileceğimiz üniversite hem Türkiye’de hem de dünya çapında kendini kanıtlamış bir üniversite olup hem de akademisyenleri kendilerini dünya çapında kanıtlamışlardır. Vizyonunu ülke ve dünya çapında fark yaratacak araştırmalar yapmaya yönlendiren Ankara Üniversitesi bilgi ve deneyimlerini insanlık için kullanmaya gayret etmektedir. Misyonu ise eleştirel düşünebilen ve sorgulamayı bir hayat felsefesi edinmiş, kişisel ve mesleki birikimlerini doğaya duyarlı kullanan ve farklılıklara saygılı bireyler yetiştirmektir. Bilime ve sanata dünya çapında katkılar sağlamış bireyler bu üniversiteden yetişmiştir. Sosyal sorumluluk bilinci ise hat safhadadır. Ülke sorunlarına en kalıcı çözümlere sunmaya ve insanlık adına bir katkı sağlamaya çalışmaktadırlar.

Ankara Üniversitesi Taban Puanları şu sıralarda öğrencilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu köklü üniversiteye girebilmenin yarışı içerisinde olan öğrencilerin puanları açıklanmış ve tercih süresi devam etmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre tercih listelerinde en çok yer alan devlet üniversitesi Ankara Üniversitesi’dir. Tercih listesinde bu kadar fazla yer edinen bir üniversite olunca taban puanları da yüksek olmaktadır. Bu yazıda kontenjanları en fazla olan bölümlerin tanıtımı yapılacaktır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Taban Puanları

Ankara Üniversitesi Taban Puanları, Hukuk Fakültesi açısından hayli yüksektir. Bunun sebebi ise hem Ankara’nın başkent olması hem de üniversitenin ilk üniversite olmasıdır. Belli bir kültüre sahip olan üniversite her yıl 600 öğrenci almaktadır. Kalite ve başarının en üst düzeyde olduğu hukuk fakültesi öğrencileri her alanda başarı sağlamaktadırlar. Hukuk fakültesi denince akla sosyal hayatı olmayan bireyler gelmektedir ancak Ankara Üniversitesi bu profili yerle bir etmiştir. Sosyal faaliyet, etkinlik ve konferanslar ile öğrencileri sosyal olarak da tatmin etmektedirler.

Ankara Üniversitesi Taban Puanları 2017 itibariyle 469.389 ile kapatmıştır. Sıralama olarak ise 5421’e tekabül etmektedir. Bu başarı ve tercih öğrencilerin sayesinde oluşmuş ve Türkiye’nin en iyi devlet üniversitesi hukuk fakültesi konumundadır. Eşit ağırlık puan türünden öğrenci alan bölümün 2018’de sıralaması ise tahmini olarak 5600 olacaktır. https://www.yurtkirala.com/2018/08/10/tercih-robotu-kullanim-avantajlari-nedir/ yazımızdan da anlaşılacağı ve sizin de ÖSYM tercih robotu üzerinden araştırma yapabileceğiniz tahmini başarı sırası, bu sistemden de görülmektedir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Taban Puanları

Tıp fakültesi denince akla kesinlikle ilk gelmesi gereken devlet üniversiteleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bulunmaktadır. Gerek eğitim gerekse akademisyen kalitesi olarak muadillerine göre açık ara öndelerdir. Tıp Fakültesi’ne sunulmuş hastane ve derslikleri dahi göz doldurmaktadır. Öğrenci yanlısı Ankara Üniversitesi tıp fakültesine 2017 yılında taban puanı 501.051 olmuştur. Sıralama ise 2997’dir. 2018’de beklenen sıralama ise 3020’dir. Sayısal puan türünden öğrenci alan tıp fakültesine her sene ise 320 öğrenci alımı yapılmaktadır.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Taban Puanları

Günümüz şartlarında etkinlik ve önemini giderek artıran İlahiyat Fakültesi Ankara üniversitesinde de revaçtadır. Senelik 240 öğrenci kontenjanı olan ilahiyat fakültesi taban puanları 392.653 olmaktadır. Sözel puan türünden alımı yapılmaktadır.

Ankara Üniversitesi Taban Puanları YKS

Öğrencilerin tercih dönemlerinde olduğu bu günlerde en önemli olan hangi üniversiteye ve hangi bölüme gittikleridir. Asıl olan ise hangi bölümden fayda görüp hangi bölümden bir işe girmek istedikleridir. Öğrenciler puanlarından ziyade hangi mesleği yapmak istediklerine karar vermeleri gerektir. Bunun için ise http://www.yurtkirala.com olarak sizlerin yanınızda olmaktayız. Sitemiz üzerinden yapılan bilgilendirmeleri de dikkate alarak tercihlerinizi yapmanızı tavsiye ederiz.

Yurtları Karşılaştır

Karşılaştır (0)