Blog Yazısı

Kyk-Burs-Başvuruları-Ne-Zaman

Kyk Burs Başvuruları Ne Zaman

Kredi Yurtlar Kurumu, kyk burs başvuruları ne zaman sorusunun cevabını 3 Eylül 2018 olarak duyurdu. 3 Eylül 2018’de başlayacak olan başvurular için son tarih 10 Eylül 2018. 20 Eylül 2018’de ise sonuçlar açıklanacak. Ülkemizde üniversite okuyan 7 milyona yakın öğrenci olduğu düşünüldüğünde Kredi Yurtlar Kurumu’nun kapasitesinin sadece 600 bine yakın öğrenci için yeterli olması bir çok eleştiriyi beraberinde getiriyor. Türkiye’de her ilde KYK yurtları bulunsa da özellikle küçük illerdeki öğrenci yurtları kapasite bakımında çok yetersiz kalmakta. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.yurtkirala.com/kyk-burs-basvurusu-hakkinda-detaylar/

Kyk Burs Başvuruları Hakkında

2018-19 öğretim yılı için burslu olmayan yabancı uyruklu öğrencilerin son başvuru tarihi ise 10 Eylül 2018 olarak belirlendi. KYK’nın resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre burslu olmayan yabancı öğrencilerin yurt ihtiyaçları da Kredi Yurtlar Kurumu tarafından karşılanmakta. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre öğrencilere yapılan beslenme yardımında da artışa gidildi. 2018-19 öğretim yılı için burs ücretlerine zam yapmayan kurum, yemek fiyatlarına ise sadece 45 tl’lik bir zam uyguladı. Yapılan zammın gerekçesi olarak doviz kurlarındaki artış gösterildi. Geçen yıl 330 tl olan aylık yemek ücreti, bu sene 375 tl’ye yükselmiş oldu.

http://yurtkur.gsb.gov.tr/HaberDetaylari/1/141435/kyk-beslenme-yardimini-artirdi.aspx

Kyk Burs Başvuruları ile İlgili

Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu bu sene bir ilke imza attı ve başvurular tamamlandıktan tam 2 gün sonra yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Kyk yurtlarının fiyatlarını merak edenler için ise açıklama Gençlik ve Spor Bakanı tarafından yapıldı. 2018-19 öğretim yılında yurt fiyatlarında artışa gidilmeyeceğini belirten bakan Kasapoğlu, yurt fiyatlarının 168 tl ile 285 tl arasında değişeceğini açıkladı. KKTC yurtlarında ise ücret 300 tl olarak belirlendi. Öğrencilerin yaşadığı sorunlarla ilgili olarak 7/24 hizmet veren KYK KİM’e öğrenciler 444 1961 numaralı telefondan ulaşabilecekler. Bakan yardımcısı Sinan Aksu’nun yaptığı açıklamaya göre bu sene 400 binin üzerinde başvuru bekleniyor. Sinan Aksu açıklamasında, sadece yatakhane ve yemekhane hizmeti sunmadıklarını belirterek, aynı zamanda öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarını giderebilecek bir yapı tasarladıklarını, öğrencilerin bu alanlarda gelişim gösterebilmesi için gerekli imkanları sunduklarını belirtti. Tamamen öğrenci odaklı bir kurum olduklarını da sözlerine ekledi.

Yurtları Karşılaştır

Karşılaştır (0)