Blog Yazısı

Kyk-Burs-Başvurusu-Hakkında-Detaylar

Kyk Burs Başvurusu

Kredi Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan ve ülkemizde üniversite öğrencileri için konaklama imkanlarının sağlanması ve geliştirilmesinden sorumlu olan kurumdur. Kurum, üniversite öğrencilerini, her yıl internet sitesi üzerinden aldığı başvurular doğrultusunda, 81 ilde yer alan, kurum bünyesindeki yurtlara yerleştirmektedir. Kurum resmi sitesinden yer alan açıklamaya göre 2018 yılı için yurt başvurularının başlangıç tarihi 3 Eylül Pazartesi günü olarak belirlenmiştir. Yerleşen öğrencilerin listeleri ise 20 Eylül 2018 tarihinde açıklanacak. Kyk burs başvurusu ile ilgili olarak detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

http://yurtkur.gsb.gov.tr/HaberDetaylari/1/140439/yurt-basvurulari-3-eylulde.aspx

Kyk Burs Başvurusu Hakkında

Kredi Yurtlar Kurumu’na başvuru yapabilmek için Yüksek Öğretim Kurumları sınavına girip başarılı olduktan sonra ilk defa bir lisans programına yerleşmek gerekmektedir. Başvurular e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca ek kontenjanlarla lisans programlarına yerleşen öğrencilerin de yine e-devlet portalı üzerinden başvuru yapabilme imkanı bulunmaktadır. Özel yetenek sınavı ile üniversite bölümlerine yerleşen öğrenciler, lisansüstü öğrenciler ve yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler de ek başvuru zamanlarında başvuru yapabilmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına yerleşebilmek için önceliği bulunan bazı vatandaşlar da bulunmaktadır. Örneğin; şehit ve gazi çocuğu olanlar ile gaziler, %40 oranında engelli olduğuna dair raporu olanlar, ortaöğretimi Darüşşafaka Lisesi’nde tamamlamış olanlar gibi.

Kyk Burs Başvuruları

Ülkemizin 81 ilinde yer alan öğrenci yurtları genelde büyük şehirlerimizde yoğunlaşmıştır. KYK resmi sitesinden alınan bilgilere göre Ankara merkezde kız ve erkek öğrenci yurtları bulunurken, Çubuk, Polatlı, Şereflikoçhisar, Nallıhan gibi ilçelerde de KYK yurtları bulunmaktadır. İzmir’de ise merkez dışında Urla, Çeşme ve Bayındır ilçelerinde yurtlar bulunurken, Kocaeli’nde merkez dışında Körfez, Gebze, Kandıra, Karamürsel, Gölcük, Kartepe gibi ilçelerde Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlar yer almaktadır. En çok kız öğrenci yurdunun bulunduğu ilimiz ise Konya’dır. Konya’da Merkez, Akşehir, Beyşehir, Bozkır, Çumra, Ereğli, Hadim, Kadınhanı, Karapınar, Seydişehir ve Akören ilçelerinde kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Konya’nın yanısıra Manisa’da da Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gördek, Kırkağaç, Köprübaşı, Salihli, Turgutlu, Soma ve Kula ilçelerinde Kredi Yurtlar Kurumu’na ait öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Yurtları Karşılaştır

Karşılaştır (0)