Blog Yazısı

tercih-robotu

Tercih Robotu 2018

Tercih Robotu, ÖSYM’nin 2012 yılında öğrencilerin kullanımına sunduğu ve puanlarına göre tercih edebilecekleri okulları sıralamaya yarayan bir uygulamadır. Uygulamada binlerce bölüm ve onlarca üniversite taban verileri bulunmaktadır. Taban puanları ve taban sıralamaları hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz sitenin en büyük faydası öğrencilerin ve ailelerinin onlarca tercih listeleri arasında kaybolmalarını engellemektir. Onlarca site arasında herhangi bir üniversiteyi veya herhangi bir bölümünü bulmak zorlaşırken bu uygulama ile bir kaç tıklama ile istediğiniz üniversite ve bölüme kolaylıkla ulaşabilmektesiniz. Ulaşılan bu bilgiler önceki senelerin puan ve sıralamalarına ulaşmanızı sağlamaktadır.

Üniversite tercihlerinin devam ettiği bu günlerde öğrencilerin büyük yardımcısı olacak uygulama en popüler uygulamalar arasına çoktan girmiş bulunmaktadır. Öğrencilerin emeğini bir emanet bilen ÖSYM bu uygulama ile tahmini başarı sıralaması yapmış ve öğrencilerin bilgisine sunmaktadır. Öğrenciler onlarca üniversite arasında tercih etmek istedikleri bölümlerin puan ve sıralamalarına ulaşmakta sıkıntı yaşamaktadırlar. http://www.yurtkirala.com olarak bu konu hakkında bilgilendirme yapma gereği duymuş ve bu hizmet hakkında ayrıntılı bilgi verme eğilimini bir borç bilmekteyiz.

Tercih Robotu YKS

Tercih Robotu, tahmini başarı sıralaması yaparak veriler üzerinden istatistiksel bir değerlendirme yapıp öğrencilerin hangi üniversite için kaç net yapması gerektiğini öğrencilerin bilgisine sunmaktadır. Bu veriler tahmini olmakla beraber bir kesinliği yoktur. Sınavlardaki standart sapma ve sınavın zorluğuna göre puan ve sıralamalar değişebildiği için zaten kesinlik arz etmesini beklemek çok zorlama bir yorum olacaktır. Yapılan iyileştirme çalışmaları ile daha da kullanışlı hale gelen uygulama her geçen gün önemini artırmaktadır.

Uygulamayı kullanmak çok basittir. Öncelikle gitmek istediğiniz şehri seçiyorsunuz. Daha sonra sizin seçtiğiniz şehirde bulunan vakıf ve devlet üniversiteleri site tarafından sizin önünüze getiriliyor. Bu veriler üzerinden üniversitenizi seçiyorsunuz. Daha sonra o üniversitede bulunan bölümler sizin önünüze gelecektir. Bu bölümleri de yine eşit ağırlık, sayısal, sözel, tyt ve dil olarak sınıflandırıp aramalarınızı daraltabilirsiniz. Son olarak yapmanız gereken bu bölümlerden hangisini seçmek istiyorsanız ona tıklayıp beklemek kalıyor. Saniyeler içerisinde seçtiğiniz üniversite bölümlerini önünüze getirmektedir. Bu veriler arasında tahmini başarı sıralaması, son 3 senenin puan ve sıralamaları, kontenjanları ve okul birincileri kontenjanları getirilmektedir. Buna göre tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Tercih Robotu Ne Kadar Doğru Sonuç Vermektedir?

Tahmini başarı sıralaması yapan Tercih Robotu, tahmini olmasına rağmen son 3 yılda çokça bir başarı sağlamış ve yapılan tahmini puan ve sıralama ölçütü halihazırdaki sıralamalar ile neredeyse birebir aynı olmaktadır. Büyük bir güven veren uygulama bundan sonra tercih dönemi öğrencilerinin büyük yardımcısı olarak kullanımına devam edecektir. Hemen şimdi tıkla ve nereye gideceğini önceden öğren.

Yurtları Karşılaştır

Karşılaştır (0)