Blog Yazısı

anakara-yıldırım-beyazıt-üniversitesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tanıtım

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Başkent Ankara’nın 5. devlet üniversitesi olarak 2010 yılında kurulmuş ve 2011 tarihinde 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 konservatuvar ile eğitim öğretime başlamıştır. 2018 itibariyle 13 fakülte, 1 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 3 meslek yüksekokulu, 5 enstitü ve 22 uygulama ve araştırma merkezi ile eğitim öğretime devam etmektedir. 7 senede alınan yol ile son derece başarılı bir grafik çizen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrenci odaklı çalışmaları ile tercih listelerinin vazgeçilmezlerinden birisi haline gelmiştir. Kontenjanı okul yönetimi bilerek az tutup öğrenci kalitesini yüksek tutmaya çalışmaktadırlar. Yükselen grafik ve verilen mezunların devlet kamu kurumlarına yerleşme oranları ile de bu amaçlarını gerçekleştirdiklerini söylemek mümkündür.

Ülkemiz ve insanlığa bilim ve ilim konusunda hizmet verebilecek hatta geleceğe yön verebilecek insanlar yetiştirme parolası ile yola çıkmışlardır. Öğrenci potansiyeli bakımından güncel olaylara duyarlı, toplum bilinci yüksek bireyler ile yollarına devam etmektedirler. Amaçları ise bu gibi öğrencileri yetiştirip toplum sorunlarına en başarılı şekilde hizmet verilmesidir. Üniversitenin asıl göze çarpan özelliği ise eğitim dilinin bir devlet üniversitesinde İngilizce olmasıdır. tıp, Mühendislik, Siyasal Bilgiler, İşletme Fakülteleri ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde %100 İngilizce eğitim verilmektedir. Ayrıca Hukuk Fakültesi de %30 İngilizce olarak eğitim vermektedir. Bu özellik ise devlet üniversitelerinde bir ilktir. Üniversitenin bir çok yabancı üniversite ile uyumluluk çalışma programları çerçevesinde anlaşması olup yurt dışı imkanları sunmaktadır. 205 üniversite ile öğrenci değişim programı ile öğrencilerine çok büyük imkanlar tanımaktadır.  Öğrencilerinin %28’i yabancı öğrencilerden oluşup kozmopolit bir yapı çizmektedir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Taban Puanları 2018

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, yeni ve genç bir üniversite olmasına rağmen geleceğe yöne verebilecek kapasitesinin olduğunu hem akademik personellerinin kaliteli ve tecrübeli bireylerden oluşması hem de başarılı öğrencilerin tercih odağı haline gelmesi ile kanıtlamıştır. Başarılı akademisyenleri bünyesinde toplamayı kısa sürede başarmıştır. Ayrıca yabancı üniversiteler ile personel değişim programları ile de akademisyenlik yolunda olan insanlar için de bir odak noktası haline gelmiştir. Bünyesine yeni bölümleri her geçen sene ekleyen ve başarılarına her sene devam eden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, 2018 senesinde de alımlarını 2017 senesinde olduğu gibi yapacaktır.

Taban puanları ve kontenjanları ise şöyledir;

2019kontenjanlaraybu

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Nerededir?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, yeni kurulan bir üniversite olduğu için Ankara’daki konumu pek bilinmemektedir bu yüzden   http://www.yurtkirala.com olarak bu konuda bilgilendirme yapmayı siz değerli öğrencilerimiz için bir borç biliriz. Yerleşkeler şeklinde eğitim öğretimine devam eden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, 8 yerleşke ile hizmetine devam etmektedir. Bunlar; Esenboğa Külliyesi, Milli İrade Binası, 15 Temmuz Şehitler Binası, Cinnah Yerleşkesi, Bilkent Yerleşkesi, Ulus Yerleşkesi, Keçiören Yerleşkesi ve Çubuk Yerleşkesi’dir. Yerleşkeleri daha çok fakülte fakülte ayrılmıştır. Ancak Çubuk’ta hala inşaatı devam eden ana kampüs tamamlanma tarihi olan 2028 senesinde tüm fakülteler tek bir yerde olacaktır. Çubuk Ovasını tamamen kaplayan alan bu üniversiteye tahsis edilmiştir.

Yurtları Karşılaştır

Karşılaştır (0)